Kultura i Sport

 

Kultura

W Królestwie dbamy również o rozwój kultury, coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy pragną rozrywki na wyższym poziomie, jak i ci którym odpowiada bardziej luźna atmosfera :-) Co roku ogranizowane są Dni Białegostoku połączone z festiwalem odbywającym się na ulicach i placach miasta, także w parku Planty. Oprócz krajowych gwiazd zapraszani są również znakomici artyści zza granicy. Wiele innych miast również ma swoje święto, odbywają się Dni Kultury Podlaskiej, Noc Świętojańska w Białowieży, wywodzące się z kultury litewskiej Kaziuki, Festiwale związane z kinem i Teatrem, koncerty różnego rodzaju muzyki - od rockowych do imprez disco, techno i hip hop. No i oczywiście nie brakuje naszych lokalnych (choć słynnych na całą Polskę) zespołów muzycznych grających stare dobre disco polo. Jeśli ktoś ma talent i chce śpiewać, nie potrzebuje menagerów i ogromnej ilości pieniędzy - nasza wytwórnia muzyczna daje szansę wartościowym ludziom ;-) Filharmonia Białostocka i oba teatry organizują wiele "powazniejszych" imprez. Na uwagę zasługują coroczne Letnie Koncerty Organowe w Katedrze NMP w Białymstoku. Biorąc pod uwagę potrzeby kulturalne mieszkańców innych miejscowości organizujemy w/w imprezy także poza Białymstokiem. W związku z polepszeniem się sytuacji na rynku pracy powróciliśmy do obchodzenia 1 maja Święta Pracy z całym rozmachem sprzed lat, jednak bez przymusu brania w nim udziału - jest tyle atrakcji że każdy sam chętnie przychodzi :-) Przeprowadzamy też imprezy w stylu staropolskim z konkursami piwnymi i pokazami pojedynków wyścigi rowerowe i dla zmotoryzowanych oraz Konkurs Miss Podlasia oraz eliminacje do Miss World
 
 
Sport
W Królestwie odbywają się też ważne wydarzenia ze świata sportu - mamy własną ligę Siatkówki i Koszykówki, Piłka Nożna nie podlega pod PZPN, drużyna extraklasy (od 2064 Jagiellonia Białystok) jest państwowa dzięki czemu nie ma nacisków ze strony sponsorów i wazna jest jedynie jakość gry a nie pieniądze. Zbudowano nowy Stadion Jagiellonii na 150 tys. widzów (ul. Paderwskiego, os. Nowe Miasto; zachowano pamiątkowy stary stadion przy ul. Jurowieckiej). Wielką popularnością cieszy się również Podlaski Mundial organizowany co 2 lata dla młodzieży szkolnej, oraz rozgrywki ligowe. Z innych sportów popularne są wyścigi żużlowe i sporty wodne (Augustów, Grajewo oraz Plaża Dojlidy Białystok), a także cieszące się coraz większym zainteresowaniem gonitwy konne, totalizator sportowy działa normalnie w połączeniu z kierownictwem w Polsce, natomiast powołano inny rodzaj loterii w której  codziennie ktoś wygrywa (10% wpływu z losów na utrzymanie loterii, 5% na podatki i 85% przeznaczone na wygraną). Sport jest również wspierany przez władze w miarę potrzeb. 
Ostatnio odnieśliśmy sukces w postaci zakwalifikowania się naszej drużyny piłkarskiej do ME  latem 2070, trzymamy kciuki :-)
 

Wstecz                                                                                Strona Główna