GOSPODARKA

 

Handel

Ponieważ wolny rynek okazał się zbyt destrukcyjny w przeszłości, gospodarka sterowana jest centralnie. nie oznacza to jednak zakazu prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej, chociaż większość instytucji jest państwowa. Ma to zapobiegać nierówności majątkowej w społeczeństwie. Większość towarów na rynku jest pochodzenia krajowego, dotyczy to zwłaszcza produktów spożywczych.  Dostępne są również produkty zagraniczne, jednak są one odpowiednio droższe ponieważ obłożone podatkami. Jednak produkty nie wytwarzane w Królestwie (przynajmniej na razie) jak np. samochody są sprowadzane z zewnątrz bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie jak słodycze, lody, napoje itp. Tak że standard życia mieszkańców nie zmienił się drastycznie. W trosce o zdrowie obywateli utrzymano akcyzę na papierosy i alkohol, stanowi to ponadto znaczną część dochodów Królestwa.  Działają jednak bez żadnych ograniczeń browary "Dojlidy" i "Łomża" oraz "Polmos Białystok". Funkcjonują też firmy eksportujące swoje wyroby za granicę, chociażby takie jak "Biazet" produkujący wysokiej klasy sprzęt RTV, Fabryka Dywanów "Agnella", białostocka huta szkła "Bia-Glass" i "Uchwyty", zniszczone na początku wieku przez warszawską spółkę "Metalexport"a odbudowane ze środków inwestycyjnych Królestwa. Dość duże korzyści przynosi utworzona w latach 50-tych XXI wieku Kopalnia Rud Żelaza na Suwalszczyźnie, której to otwarcie w ubiegłym stuleciu wydawało się być nierentowne a w rzeczywistości politykom ze stolicy zależało na osłabieniu gospodarki w tym regionie Polski. Kopalnia jest ekologiczna i nie zagraża środowisku, uniezależnia częściowo nasz przemysł ciężki i stwarza dodatkowe miejsca pracy. W Białymstoku, Łomży i Suwałkach prowadzą też działalność hipermarkety, jednak muszą one odprowadzać do skarbu państwa podatki czego nie było w Polsce. Zabezpiecza to przed wywożeniem naszego kapitału za granicę. Ceny w nich są tylko trochę niższe niż w przypadku mniejszych sklepów co sprzyja drobnym sklepom i jednocześnie nie pozwala im na zbytnie podnoszenie cen. Ponieważ Polska znajduje się w Unii Europejskiej towary importowane stamtąd obłożone są cłem, równoważy to jednak bezcłowy handel z państwami ze wschodu, szczególnie z Litwą po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej w 2059r.
 
 
Podatki
Podatki są konieczne do prawidłowego funkcjonowania państwa ponieważ stanowią część jego dochodu. Wraz z uzyskaniem niepodległości w 2054r. i zaprzestaniem wysyłania podatków do Polski zmniejszono je do minimum, poza tym zwolnione z nich zostały szpitale, domy dziecka i tym podobne placówki (oprócz zakładów karnych) w celu zapewnienia ich podopiecznym jak najlepszych warunków bytowych. Znacznie obniżono podatki dla Kościołów i świątyń religii oficjalnych (patrz: Kościół) oraz dla szkół i fundacji charytatywnych (nie dotyczy fundacji które część zysku przekazują na inne cele, np WOŚP) Standardowo podatek wynosi 20% z wyjątkiem materiałów budowlanych - 12% oraz książek, czasopism i pomocy naukowych - 7%. Utrzymano również prawo odpisania od podatku niektórych zakupionych towarów, podróżni dokonujący zakupów na terenie królestwa po przedstawieniu rachunków w Urzędzie Skarbowym mogą liczyć na zwolnienie z 50% jego wartości. Nałożono znaczące podatki wynoszące 40% ma wszelkiego rodzaju kasyna. Totalizator sportowy i loterie pieniężne funkcjonują normalnie za porozumieniem z Polską.
 

Dotacje

Dofinansowywane są przede wszystkim takie instytucje jak służba zdrowia, dzięki czemu większość badań przeprowadzana jest bezpłatnie, a także w miarę potrzeb kościoły i świątynie religii oficjalnych po złożeniu odpowiednich wniosków do Króla i ministra finansów. Podobnie szkoły i rozwijające się firmy, a także osoby prywatne znajdujące się w ciężkiej sytuacji materialnej, chociaż takich ze względu na panujący dobrobyt jest bardzo mało.

Rolnictwo
 Rolnictwo jest podstawą wyżywienia w naszym kraju, dlatego jest ono dotowane przez państwo w zależności od wielkości gospodarstwa i rodzaju prowadzonej produkcji. Zniesiono narzucone przez Unię Europejską przepisy dotyczące znakowania bydła i modernizacji hodowli, wprowadzono własne zasady służące utrzymaniu higieny i jakości wyrobów po znacznie niższych kosztach. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak w przypadku pożaru lub innej tragedii nieubezpieczony rolnik nie może liczyć na pomoc inną niż najniższa socjalna (90zł miesięcznie przez okres jednego roku lub lokal zastępczy w najbliższym mieście).  Renty przyznawane są rolnikom po ukończeniu 60 lub 65 (mężczyźni) roku życia w zależności od w/w czynników, mogą oni również dobrowolnie odkładać środki w jednym z działających Funduszy Emerytalnych co zapewni im dodatkowe dochody. 
Osoby nie będące rolnikami mogą pracować w stworzonych na potrzeby rynku PGR (Podlaskie Gospodarstwa Rolne). Nie stanowią one konkurencji dla rolników indywidualnych a jedynie uzupełniają rynek krajowy i zagraniczny)
 

Transport

Komunikacja w Królestwie odbywa się głównie droga lądową za pośrednictwem PKS (Podlaska Komunikacja Samochodowa) wyposażonej w nowoczesne autobusy, oraz PKP (Państwowe Koleje Podlaskie) które obsługują przewozy pasażerskie na terenie kraju oraz poza jego granice. W okolicach Augustowa funkcjonują także przeprawy promami, a transport lotniczy obsługują zarówno firmy zagraniczne (w tym LOT) oraz prywatne krajowe. W przyszłości planowane jest utworzenie państwowej firmy lotniczej. Samoloty LOT-u oraz inne zagraniczne lądują i odlatują obecnie tylko z lotniska Krywlany w Białymstoku. Samoloty prywatne startują również z różnych mniejszych lotnisk w kraju.

Turystyka

Turystyka jest również ważną gałęzią gospodarki naszego kraju. Na terenie Królestwa istnieje wiele gospodarstw agroturystycznych a także hoteli w których mogą się zatrzymać turyści. A zwiedzać naprawdę jest co: Białowieża, Puszcza Knyszyńska, Augustów, Szlak Tatarski - to tylko niektóre z miejsc godnych uwagi. Poza tym przyjazna atmosfera, czyste powietrze i spokój sprawiają że tu naprawdę można wypocząć :-) Warto jeszcze wspomnieć o zwrocie 50% VAT dla podróżnych, przystępnych cenach biletów PKS i PKP, wstępie wolnym do muzeów i galerii oraz wielu festynach organizowanych w miastach. No i nie wymagamy paszportów, wjazd do kraju na podstawie dowodu osobistego (pobyt dłuższy niż dwa miesiące wymaga posiadania wizy - nie dotyczy studentów i naukowców). Łączność z innymi zapewnia m. in. konkurencyjna dla pozostałych sieć komórkowa Bia-Tell o numerach zaczynających się na 0-400.

Wstecz                                                                                Strona Główna                                                                                            Dalej